PCI DSS Nedir? PCI Standartları Nelerdir?

PCI DSS Nedir?

PCI DSS, Payment Card Data Security Standard ifadesinin kısaltması olup, Türkçe’ye Ödeme Kartları Endüstrisi Veri Güvenliği olarak geçmiştir. Dünya genelinde kullanılan bu standart sayesinde, kart ödemelerinin güvenli bir şekilde yapılması, sahtecilik ve dolandırcılık işlemlerine karşı etkin bir koruma sağlanmaktadır. Visa, Master Card, American Express, Diner Club ve JCB’nin yer aldığı PCI SSC adı verilen konsey tarafından kurulmuş olan bu sistem teknik ve operasyonel bir sistemdir.

PCI DSS sadece kredi kartı ile işlem yapan üye işyerleri ve bankalar için geçerli olmakla kalmayıp, kart sahibinin bilgilerini gizleyen ya da ileten tüm hizmet sağlayıcılarını da kapsamaktadır. Bir başka deyişle, kredi kartı sahiplerinin bilgilerini güven altında tutmak için oluşturulmuş PCI DSS standartlarına uymayan firmalar, kredi kartı ile satış yapamazlar. Bu standartlara uymayan firmaların, bir an evvel gerekli güncellemeleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi halde yetkinin durdurulmasına kadar varan yaptırımlarla karşılaşılabilmektedir.

PciScan.Org

Ödeme kartı denildiğinde akla sadece kredi kartı da gelmemelidir; zira debit card olarak adlandırılan ve ülkemizde para kart, maaş kartı, banka kartı ve tele kart gibi farklı isimlerle ifade edilen ve bankadaki vadesiz hesaplara erişim sağlayan kartlar da yine PCI DSS standartlarına uyumlu olmak zorundadır. PCI DSS hizmetleri sonucunda ödeme kartlarında bulunan bilgiler kişi, kurum ve banka arasındaki güvenliğin Kimlik Doğrulama (Authentication) ve Yetki (Authoziation) adımlarını kolaylaştırarak, kart sahiplerine güvenli ve kolay bir ödeme aracı kullanma imkanı sağlamaktadır.

PCI DSS standartları sayesinde veri güvenliği maksimum seviyede sunulmaktadır. Veri güvenliği denildiğinde ise Gizlilik (Confidentiality), Bütünlük (Integrity) ve Erişebilirlik (Availability) devreye girmektedir. Bu öğelerin etkin bir şekilde ödeme sistemine yansıtılması ile birlikte, kartlı alışveriş sistemlerinde veri güvenliği de sağlanmış olmaktadır.

PCI DSS, kredi kartı ile alışveriş imkanı sunan tüm e-ticaret sitelerini, ödeme altyapısı sunan firmaları, bankaları; kısaca kredi kartı bilgisi tutan tüm işletmeleri ilgilendiren ve hayati önem taşıyan bir konudur. Kredi kartı ile işlem yapılmasına izin veren, sistemi üzerinden kart bilgisi geçiren veya bu bilgileri kaydeden işletmelerin PCI DSS standartlarına uygun olması, bir başka deyişle gereksinimleri yerine getirmesi gerekmektedir.

PCI-DSS yolculuğunuzda başarılar diliyoruz. PCI-DSS ile ilgili sorularınız için PciScan.Org ile iletişime geçebilirsiniz.

Nasıl Tarama Yapabilirim?

Tarama isteği formumuzu doldurup ödemeyi yapmanız ile birlikte süreç başlar , 24 saat içinde raporunuz tarafınıza iletilir.

Bize Ulaşın

Pci Tarama hakkında sorularınız için bize aşağıdaki butonu kullanarak ulaşabilirsiniz. Tüm sorularınız en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

İletişim